    Cal-Chip Electronics, Inc. RM10F5363CT
    Part No.:
    RM10F5363CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM10F5363CT.pdf
    Description:
    RES SMD 536K OHM 1% 1/8W 0805
    Resistance:
    536 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM10F5363CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM10F5363CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM10F5363CT?
    Image RM10F5363CT
    Part Number RM10F5363CT
    Product Status Active
    Resistance 536 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)