    Cal-Chip Electronics, Inc. RM10F2940CT
    Part No.:
    RM10F2940CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM10F2940CT.pdf
    Description:
    RES SMD 294 OHM 1% 1/8W 0805
    Resistance:
    294 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM10F2940CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM10F2940CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM10F2940CT?
    Image RM10F2940CT
    Part Number RM10F2940CT
    Product Status Active
    Resistance 294 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)