    Cal-Chip Electronics, Inc. RM10F2550CT
    Part No.:
    RM10F2550CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM10F2550CT.pdf
    Description:
    RES SMD 255 OHM 1% 1/8W 0805
    Resistance:
    255 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM10F2550CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM10F2550CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM10F2550CT?
    Image RM10F2550CT
    Part Number RM10F2550CT
    Product Status Active
    Resistance 255 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)