    Cal-Chip Electronics, Inc. RM10F2371CT
    Part No.:
    RM10F2371CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM10F2371CT.pdf
    Description:
    RES SMD 2.37K OHM 1% 1/8W 0805
    Resistance:
    2.37 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM10F2371CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM10F2371CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM10F2371CT?
    Image RM10F2371CT
    Part Number RM10F2371CT
    Product Status Active
    Resistance 2.37 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)