    Cal-Chip Electronics, Inc. RM10F21R0CT
    Part No.:
    RM10F21R0CT
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM10F21R0CT.pdf
    Description:
    RES SMD 21 OHM 1% 1/8W 0805
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series:
    RM
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    21 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RM10F21R0CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM10F21R0CT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM10F21R0CT?
    Image RM10F21R0CT
    Part Number RM10F21R0CT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series RM
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 21 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)