    Cal-Chip Electronics, Inc. RM10F17R8CT
    Part No.:
    RM10F17R8CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM10F17R8CT.pdf
    Description:
    RES SMD 17.8 OHM 1% 1/8W 0805
    Resistance:
    17.8 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM10F17R8CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM10F17R8CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM10F17R8CT?
    Image RM10F17R8CT
    Part Number RM10F17R8CT
    Product Status Active
    Resistance 17.8 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)