    Cal-Chip Electronics, Inc. RM10F1540CT
    Part No.:
    RM10F1540CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM10F1540CT.pdf
    Description:
    RES SMD 154 OHM 1% 1/8W 0805
    Resistance:
    154 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM10F1540CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM10F1540CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM10F1540CT?
    Image RM10F1540CT
    Part Number RM10F1540CT
    Product Status Active
    Resistance 154 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)