    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04J751CT
    Part No.:
    RM04J751CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04J751CT.pdf
    Description:
    RES SMD 750 OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    750 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04J751CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04J751CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04J751CT?
    Image RM04J751CT
    Part Number RM04J751CT
    Product Status Active
    Resistance 750 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)