    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04J561CT
    Part No.:
    RM04J561CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04J561CT.pdf
    Description:
    RES SMD 560 OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    560 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04J561CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04J561CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04J561CT?
    Image RM04J561CT
    Part Number RM04J561CT
    Product Status Active
    Resistance 560 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)