    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04J303CT
    Part No.:
    RM04J303CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04J303CT.pdf
    Description:
    RES SMD 30K OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    30 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04J303CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04J303CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04J303CT?
    Image RM04J303CT
    Part Number RM04J303CT
    Product Status Active
    Resistance 30 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)