    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04J301CT
    Part No.:
    RM04J301CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04J301CT.pdf
    Description:
    RES SMD 300 OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    300 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04J301CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04J301CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04J301CT?
    Image RM04J301CT
    Part Number RM04J301CT
    Product Status Active
    Resistance 300 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)