    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04J205CT
    Part No.:
    RM04J205CT
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04J205CT.pdf
    Description:
    RES SMD 2M OHM 5% 1/16W 0402
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series:
    RM
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    2 MOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RM04J205CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04J205CT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04J205CT?
    Image RM04J205CT
    Part Number RM04J205CT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series RM
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 2 MOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)