    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04F93R1CT
    Part No.:
    RM04F93R1CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04F93R1CT.pdf
    Description:
    RES SMD 93.1 OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    93.1 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04F93R1CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04F93R1CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04F93R1CT?
    Image RM04F93R1CT
    Part Number RM04F93R1CT
    Product Status Active
    Resistance 93.1 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)