    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04F7872CT
    Part No.:
    RM04F7872CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04F7872CT.pdf
    Description:
    RES SMD 78.7K OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    78.7 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04F7872CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04F7872CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04F7872CT?
    Image RM04F7872CT
    Part Number RM04F7872CT
    Product Status Active
    Resistance 78.7 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)