    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04F6191CT
    Part No.:
    RM04F6191CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04F6191CT.pdf
    Description:
    RES0402 1% 6.19K OHM
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Resistance:
    6.19 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04F6191CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04F6191CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04F6191CT?
    Image RM04F6191CT RM04F6191CT
    Part Number RM04F6191CT RM04F6191CT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series RM RM
    Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
    Packaging Cut Tape (CT) Cut Tape (CT)
    Product Status Active Active
    Resistance 6.19 kOhms 6.19 kOhms
    Tolerance ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film Thick Film
    Features - -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package - -
    Ratings 0402 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)