    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04F6040CT
    Part No.:
    RM04F6040CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04F6040CT.pdf
    Description:
    RES SMD 604 OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    604 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04F6040CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04F6040CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04F6040CT?
    Image RM04F6040CT
    Part Number RM04F6040CT
    Product Status Active
    Resistance 604 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)