    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04F3741CT
    Part No.:
    RM04F3741CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04F3741CT.pdf
    Description:
    RES SMD 3.74K OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    3.74 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04F3741CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04F3741CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04F3741CT?
    Image RM04F3741CT
    Part Number RM04F3741CT
    Product Status Active
    Resistance 3.74 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)