    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04F2940CT
    Part No.:
    RM04F2940CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04F2940CT.pdf
    Description:
    RES SMD 294 OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    294 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04F2940CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04F2940CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04F2940CT?
    Image RM04F2940CT
    Part Number RM04F2940CT
    Product Status Active
    Resistance 294 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)