    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04F17R8CT
    Part No.:
    RM04F17R8CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04F17R8CT.pdf
    Description:
    RES SMD 17.8 OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    17.8 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04F17R8CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04F17R8CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04F17R8CT?
    Image RM04F17R8CT
    Part Number RM04F17R8CT
    Product Status Active
    Resistance 17.8 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)