    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04F1404CT
    Part No.:
    RM04F1404CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04F1404CT.pdf
    Description:
    RES SMD 1.4M OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    1.4 MOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04F1404CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04F1404CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04F1404CT?
    Image RM04F1404CT
    Part Number RM04F1404CT
    Product Status Active
    Resistance 1.4 MOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)