    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04F1183CT
    Part No.:
    RM04F1183CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04F1183CT.pdf
    Description:
    RES SMD 118K OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    118 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04F1183CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04F1183CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04F1183CT?
    Image RM04F1183CT
    Part Number RM04F1183CT
    Product Status Active
    Resistance 118 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)