    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04F1101CT
    Part No.:
    RM04F1101CT
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04F1101CT.pdf
    Description:
    RES SMD 1.1K OHM 1% 1/16W 0402
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series:
    RM
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    1.1 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RM04F1101CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04F1101CT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04F1101CT?
    Image RM04F1101CT RM04F1101CT
    Part Number RM04F1101CT RM04F1101CT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series RM RM
    Package/Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Resistance 1.1 kOhms 1.1 kOhms
    Tolerance ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film Thick Film
    Features - -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package - -
    Ratings 0402 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)