    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04F10R7CT
    Part No.:
    RM04F10R7CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04F10R7CT.pdf
    Description:
    RES SMD 10.7 OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    10.7 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM04F10R7CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04F10R7CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04F10R7CT?
    Image RM04F10R7CT
    Part Number RM04F10R7CT
    Product Status Active
    Resistance 10.7 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)