    Cal-Chip Electronics, Inc. RM04F1050CT
    Part No.:
    RM04F1050CT
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM04F1050CT.pdf
    Description:
    RES SMD 105 OHM 1% 1/16W 0402
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series:
    RM
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    105 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RM04F1050CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM04F1050CT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM04F1050CT?
    Image RM04F1050CT
    Part Number RM04F1050CT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series RM
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 105 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)