    Cal-Chip Electronics, Inc. RM02F51R1CT
    Part No.:
    RM02F51R1CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM02F51R1CT.pdf
    Description:
    RES SMD 51.1 OHM 1% 1/20W 0201
    Resistance:
    51.1 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM02F51R1CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM02F51R1CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM02F51R1CT?
    Image RM02F51R1CT
    Part Number RM02F51R1CT
    Product Status Active
    Resistance 51.1 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0201
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)