    Cal-Chip Electronics, Inc. RM02F2943CT
    Part No.:
    RM02F2943CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM02F2943CT.pdf
    Description:
    RES SMD 294K OHM 1% 1/20W 0201
    Resistance:
    294 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM02F2943CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM02F2943CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM02F2943CT?
    Image RM02F2943CT
    Part Number RM02F2943CT
    Product Status Active
    Resistance 294 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0201
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)