    Cal-Chip Electronics, Inc. RM02F2491CT
    Part No.:
    RM02F2491CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM02F2491CT.pdf
    Description:
    RES SMD 2.49K OHM 1% 1/20W 0201
    Resistance:
    2.49 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM02F2491CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM02F2491CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM02F2491CT?
    Image RM02F2491CT
    Part Number RM02F2491CT
    Product Status Active
    Resistance 2.49 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0201
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)