    Cal-Chip Electronics, Inc. RM02F1872CT
    Part No.:
    RM02F1872CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM02F1872CT.pdf
    Description:
    RES SMD 18.7K OHM 1% 1/20W 0201
    Resistance:
    18.7 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)
    Datasheet:
    1. How to order RM02F1872CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM02F1872CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM02F1872CT?
    Image RM02F1872CT
    Part Number RM02F1872CT
    Product Status Active
    Resistance 18.7 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0201
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)