    Cal-Chip Electronics, Inc. CAS04J1R0CT
    Part No.:
    CAS04J1R0CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCAS04J1R0CT.pdf
    Description:
    ANTISULF RES0402 5% 1.00 OHM
    Resistance:
    1 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order CAS04J1R0CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CAS04J1R0CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CAS04J1R0CT?
    Image CAS04J1R0CT
    Part Number CAS04J1R0CT
    Product Status Active
    Resistance 1 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)