    Cal-Chip Electronics, Inc. CAR10J2R0CT
    Part No.:
    CAR10J2R0CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCAR10J2R0CT.pdf
    Description:
    AEC-Q200 RES0805 5% 2.00 OHM
    Resistance:
    2 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order CAR10J2R0CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CAR10J2R0CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CAR10J2R0CT?
    Image CAR10J2R0CT
    Part Number CAR10J2R0CT
    Product Status Active
    Resistance 2 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)