    Cal-Chip Electronics, Inc. CAR06F2741CT
    Part No.:
    CAR06F2741CT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCAR06F2741CT.pdf
    Description:
    AEC-Q200 RES0603 1% 2.74K OHM
    Resistance:
    2.74 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order CAR06F2741CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CAR06F2741CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CAR06F2741CT?
    Image CAR06F2741CT
    Part Number CAR06F2741CT
    Product Status Active
    Resistance 2.74 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)