    Cal-Chip Electronics, Inc. CAR06F13R0CT
    Part No.:
    CAR06F13R0CT
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCAR06F13R0CT.pdf
    Description:
    AEC-Q200 RES0603 1% 13.0 OHM
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series:
    CAR
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    13 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order CAR06F13R0CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CAR06F13R0CT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CAR06F13R0CT?
    Image CAR06F13R0CT
    Part Number CAR06F13R0CT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series CAR
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 13 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)