    Allegro MicroSystems A4409KLPTR-T
    Part No.:
    A4409KLPTR-T
    Manufacturer:
    Allegro MicroSystems
    Category:
    Voltage Regulators - Linear + Switching
    Package:
    20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDA4409KLPTR-T.pdf
    Description:
    IC REG TRPL BUCK/BST/LNR 20TSSOP
    Manufacturer:
    Allegro MicroSystems
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Topology:
    Step-Down (Buck) (1) or Step-Down/Step-Up (Buck/Boost) (1), Linear (LDO) (2)
    Number of Outputs:
    3
    Frequency - Switching:
    400kHz ~ 2.4MHz
    Voltage/Current - Output 1:
    0.8V ~ 3.3V, 800mA
    Voltage/Current - Output 2:
    6V/6.6V, 1A
    Voltage/Current - Output 3:
    5V, 150mA
    w/LED Driver:
    No
    w/Supervisor:
    No
    w/Sequencer:
    Yes
    Voltage - Supply:
    3V ~ 36V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 135°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q100
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    20-TSSOP-EP
    Datasheet:
    1. How to order A4409KLPTR-T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the A4409KLPTR-T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A4409KLPTR-T?
    Image A4409KLPTR-T
    Part Number A4409KLPTR-T
    Manufacturer Allegro MicroSystems
    Series -
    Package/Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Topology Step-Down (Buck) (1) or Step-Down/Step-Up (Buck/Boost) (1), Linear (LDO) (2)
    Number of Outputs 3
    Frequency - Switching 400kHz ~ 2.4MHz
    Voltage/Current - Output 1 0.8V ~ 3.3V, 800mA
    Voltage/Current - Output 2 6V/6.6V, 1A
    Voltage/Current - Output 3 5V, 150mA
    w/LED Driver No
    w/Supervisor No
    w/Sequencer Yes
    Voltage - Supply 3V ~ 36V
    Operating Temperature -40°C ~ 135°C