    Allegro MicroSystems A4408KLVTR-T
    Part No.:
    A4408KLVTR-T
    Manufacturer:
    Allegro MicroSystems
    Category:
    Voltage Regulators - Linear + Switching
    Package:
    38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDA4408KLVTR-T.pdf
    Description:
    IC REG TRPL BCK/BST/LNR 38ETSSOP
    Manufacturer:
    Allegro MicroSystems
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Topology:
    Step-Down (Buck) (1) Synchronous or Step-Down/Step-Up (Buck/Boost) (1), Linear (LDO) (3)
    Number of Outputs:
    3
    Frequency - Switching:
    250kHz ~ 2.4MHz
    Voltage/Current - Output 1:
    5V, 115mA
    Voltage/Current - Output 2:
    3.3V, 165mA
    Voltage/Current - Output 3:
    5V, 325mA
    w/LED Driver:
    No
    w/Supervisor:
    No
    w/Sequencer:
    Yes
    Voltage - Supply:
    2.8V ~ 36V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    38-eTSSOP
    Datasheet:
    1. How to order A4408KLVTR-T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the A4408KLVTR-T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A4408KLVTR-T?
    Image A4408KLVTR-T
    Part Number A4408KLVTR-T
    Manufacturer Allegro MicroSystems
    Series -
    Package/Case 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs
    Number of Outputs 3
    Frequency - Switching 250kHz ~ 2.4MHz
    Voltage/Current - Output 1 5V, 115mA
    Voltage/Current - Output 2 3.3V, 165mA
    Voltage/Current - Output 3 5V, 325mA
    w/LED Driver No
    w/Supervisor No
    w/Sequencer Yes
    Voltage - Supply 2.8V ~ 36V
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)