    Aillen UT475M035HCHTA
    Part No.:
    UT475M035HCHTA
    Manufacturer:
    Aillen
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUT475M035HCHTA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
    Manufacturer:
    Aillen
    Package/Case:
    Series:
    UT
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    18 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.232" (5.90mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UT475M035HCHTA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UT475M035HCHTA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UT475M035HCHTA?
    Image UT475M035HCHTA
    Part Number UT475M035HCHTA
    Manufacturer Aillen
    Package/Case
    Series UT
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 18 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.232" (5.90mm)
    Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)