    Aillen CR0201JM390KS1
    Part No.:
    CR0201JM390KS1
    Manufacturer:
    Aillen
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0201 (0603 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCR0201JM390KS1.pdf
    Description:
    RES 390K OHM 5% 1/20W 0201
    Manufacturer:
    Aillen
    Series:
    CR01
    Package/Case:
    0201 (0603 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    390 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0201
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order CR0201JM390KS1 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CR0201JM390KS1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CR0201JM390KS1?
    Image CR0201JM390KS1
    Part Number CR0201JM390KS1
    Manufacturer Aillen
    Series CR01
    Package/Case 0201 (0603 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 390 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0201
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)