    YAGEO RC0805JR-0775KL
    Part No.:
    RC0805JR-0775KL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRC0805JR-0775KL.pdf
    Description:
    RES 75K OHM 5% 1/8W 0805
    Resistance:
    75 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)