    YAGEO RC0603FR-072K8L
    Part No.:
    RC0603FR-072K8L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRC0603FR-072K8L.pdf
    Description:
    RES 2.8K OHM 1% 1/10W 0603
    Resistance:
    2.8 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)