    YAGEO RC0402JR-072K4L
    Part No.:
    RC0402JR-072K4L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRC0402JR-072K4L.pdf
    Description:
    RES 2.4K OHM 5% 1/16W 0402
    Series:
    RC_L
    Resistance:
    2.4 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)