    YAGEO RC0402FR-079K76L
    Part No.:
    RC0402FR-079K76L
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRC0402FR-079K76L.pdf
    Description:
    RES 9.76K OHM 1% 1/16W 0402
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RC_L
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Resistance:
    9.76 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)