    YAGEO RC0201JR-0715KL
    Part No.:
    RC0201JR-0715KL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0201 (0603 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRC0201JR-0715KL.pdf
    Description:
    RES 15K OHM 5% 1/20W 0201
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RC_L
    Package/Case:
    0201 (0603 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    15 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0201
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)