    YAGEO CS1206JKNPOZBN471
    Part No.:
    CS1206JKNPOZBN471
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCS1206JKNPOZBN471.pdf
    Description:
    CAP CER 470PF 630V C0G/NPO 1206
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    CS
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    470 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    630V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order CS1206JKNPOZBN471 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CS1206JKNPOZBN471 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CS1206JKNPOZBN471?
    Image CS1206JKNPOZBN471
    Part Number CS1206JKNPOZBN471
    Manufacturer YAGEO
    Series CS
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 470 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 630V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)