    YAGEO CS0805KKX7R9BB224
    Part No.:
    CS0805KKX7R9BB224
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCS0805KKX7R9BB224.pdf
    Description:
    CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    CS
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order CS0805KKX7R9BB224 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CS0805KKX7R9BB224 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CS0805KKX7R9BB224?
    Image CS0805KKX7R9BB224
    Part Number CS0805KKX7R9BB224
    Manufacturer YAGEO
    Series CS
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)