    YAGEO CQ0402FRNPO9BN360
    Part No.:
    CQ0402FRNPO9BN360
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCQ0402FRNPO9BN360.pdf
    Description:
    CAP CER 36PF 50V C0G/NP0 0402
    Capacitance:
    36 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order CQ0402FRNPO9BN360 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CQ0402FRNPO9BN360 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CQ0402FRNPO9BN360?
    Image CQ0402FRNPO9BN360
    Part Number CQ0402FRNPO9BN360
    Product Status Active
    Capacitance 36 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)