    YAGEO CQ0402ARNPO9BN1R6
    Part No.:
    CQ0402ARNPO9BN1R6
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCQ0402ARNPO9BN1R6.pdf
    Description:
    CAP CER 1.6PF 50V C0G/NPO 0402
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    CQ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1.6 pF
    Tolerance:
    ±0.05pF
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order CQ0402ARNPO9BN1R6 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CQ0402ARNPO9BN1R6 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CQ0402ARNPO9BN1R6?
    Image CQ0402ARNPO9BN1R6
    Part Number CQ0402ARNPO9BN1R6
    Manufacturer YAGEO
    Series CQ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1.6 pF
    Tolerance ±0.05pF
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)