    YAGEO CQ0201CRNPO9BN6R2
    Part No.:
    CQ0201CRNPO9BN6R2
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCQ0201CRNPO9BN6R2.pdf
    Description:
    CAP CER 6.2PF 50V C0G/NP0 0201
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    CQ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    6.2 pF
    Tolerance:
    ±0.25pF
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.013" (0.33mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order CQ0201CRNPO9BN6R2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CQ0201CRNPO9BN6R2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CQ0201CRNPO9BN6R2?
    Image CQ0201CRNPO9BN6R2
    Part Number CQ0201CRNPO9BN6R2
    Manufacturer YAGEO
    Series CQ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 6.2 pF
    Tolerance ±0.25pF
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)