    YAGEO CQ0201ARNPO8BN1R0
    Part No.:
    CQ0201ARNPO8BN1R0
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCQ0201ARNPO8BN1R0.pdf
    Description:
    CAP CER 1PF 25V C0G/NPO 0201
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    CQ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1 pF
    Tolerance:
    ±0.05pF
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.013" (0.33mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order CQ0201ARNPO8BN1R0 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CQ0201ARNPO8BN1R0 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CQ0201ARNPO8BN1R0?
    Image CQ0201ARNPO8BN1R0
    Part Number CQ0201ARNPO8BN1R0
    Manufacturer YAGEO
    Series CQ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 pF
    Tolerance ±0.05pF
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)