    YAGEO CC1210KKX5R6BB106
    Part No.:
    CC1210KKX5R6BB106
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC1210KKX5R6BB106.pdf
    Description:
    CAP CER 10UF 10V X5R 1210
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    CC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order CC1210KKX5R6BB106 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC1210KKX5R6BB106 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC1210KKX5R6BB106?
    Image CC1210KKX5R6BB106
    Part Number CC1210KKX5R6BB106
    Manufacturer YAGEO
    Series CC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.083" (2.10mm)