    YAGEO CC1206MRY5V7BB475
    Part No.:
    CC1206MRY5V7BB475
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC1206MRY5V7BB475.pdf
    Description:
    CAP CER 4.7UF 16V Y5V 1206
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    Y5V (F)
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.95mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC1206MRY5V7BB475 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC1206MRY5V7BB475 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC1206MRY5V7BB475?
    Image CC1206MRY5V7BB475
    Part Number CC1206MRY5V7BB475
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient Y5V (F)
    Operating Temperature -30°C ~ 85°C
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)