    YAGEO CC1206MKX5R6BB106
    Part No.:
    CC1206MKX5R6BB106
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCC1206MKX5R6BB106.pdf
    Description:
    CAP CER 10UF 10V X5R 1206
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Datasheet:
    1. How to order CC1206MKX5R6BB106 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CC1206MKX5R6BB106 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC1206MKX5R6BB106?
    Image CC1206MKX5R6BB106
    Part Number CC1206MKX5R6BB106
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)